Most, hogy már 1 hónapja az Upwork tagja lettem úgy gondoltam, hogy beszámolok az elmúlt hetek történéseiről, munkakeresés fázisairól és esélyeiről, jó- és rossz tapasztalatokról.
Mint ahogy azt egy hónappal ezelőtt leirtam, sikerült bejutnom az Upwork nevezetű globális szabadúszó oldalra. Sikeresen már a második nap után kaptam egy 1 éves munkaszerződést egy online recept oldalhoz, mint receptiró.
Napi 3 receptet kell megcsinálnom heti 5 napban. Ez általában kb. 2 órát szokott elvenni az életemből. Nem is olyan egyszerű ez, mint az elején hittem. Két platfornom kell dolgozni. A videót az Aol oldalról kell átkonvertálni a Wordpress oldalra, majd ott szerkesztgetni a videóval kapott kódokat, aztán pedig a cikknek való cim kitalálása, egy kis mellékszöveg és jöhet is a recept. Korábban nem hittem volna, hogy bár folyékonyan irok és beszélek angolul, képes leszek ilyen mélységű angol cikkeket irni. Oké, tudtam, hogy képes vagyok rá, inkább maradjunk annál, hogy féltem. Úgy tűnik, hogy olyan rosszul nem csinálom, mert a főszerkesztő elég minimális jellegű dolgokat szokott csak kijavitani. Legtöbb esetben a cimet... Igen, a cimadással már korábban, még amikor a virágát élte a Helló magyarok! oldal, is mindig bajban voltam. Mindig rábiztam ott is a főszerkesztőkre, hogy az általam összehadovált cimet korrigálják. Ebben sajnos tényleg nem vagyok toppon.
Akkor most egy kicsit a munkakeresésről. Amikor az első napokban kezdőknek szóló segitséget próbáltam találni különböző Facebook csoportokban szinte 10 freelancer-ből 10 ugyanazt irta. Nagyon alaposan gondoljam át, hogy a jelentkezéseimnél miket irok, mert a kliensek iszonyatosan válogatósak. Sokakat érdekel, hogy a profilodon hány darab sikeres munkád van, de legfőbbképen a rólad adott review/birálat (5 csillagot lehet maximum adni valakinek, ugye az a legjobb, plusz a kliens irhat a csillagok mellé egy kis szöveget is) a legdominánsabb. Nos, a review megszerzése sajnos lutri. Ugyanis ahogy észrevettem, a kliensek nagytöbbsége csak a kész munkát akarja tőled, de reviewt már valamiért nem hajlandóak adni. Na de gyorsan térjünk vissza az álláskeresére, mielőtt jobban belefolynék a review-kba. Mint a csatolt képen láthatjátok, összesen 32 munkára jelentkeztem, amiből csak 5-en válaszoltak. Ami ha azt nézzük azért annyira nem is olyan rossz arány.
Szóval ugye mindenki a skill-jeinek megfelelően próbál munkát keresni. Munkakeresésnél nagyon fontos a gyorsaság. A legtöbb munkára már az első 10 percben legalább 10 ember szokott jelentkezni. Ahogy én vettem észre, a kliensek általában az első pár embernek válaszolnak, ha egyáltalán válaszolnak. Igen, mert ilyenre is láttam példát, hogy feltették a hirdetést és még 4 nap után sem irja ki az oldal, hogy egyáltalán interjú lett volna.
Az Upworkben az a jó, hogy a hirdetés alján lehet látni, hogy kb. hány ember jelentkezett valamint, hogy hány ember jutott el az interjúig majd, hogy fel is lett-e véve valaki. A legjobb viszont az, hogy a freelancer által a kliensről irt reviewk is láthatóak. És, hogy ez miért jó? Mert a review adás oda-vissza működik. 10 kliensből 5-el bajok vannak. Még egy jó dolog, hogy ha a meghirdetett munkát lezárják, akkor a tokent amivel jelentkeztél, visszaadja neked az Upwork, magyarul szinte nem veszitettél semmit.
A receptirásos munkán kivül az elmúlt 4 hétben volt 4 db forditós munkám. 3 esetben kellett magyarról angolra dokumentumokat (születési anyakönyvi kivonat, érettségi bizonyitvány és főiskolai diploma) leforditanom, és volt egy angolról magyarra való forditás is. Tudni kell, hogy ha te elmész egy forditó céghez azzal, hogy szükséged van most azonnal arra, hogy le legyenek a dokumentumjaid forditva bizony kemény összegeket, akár $150-$200 is elkérnek érte. Amikor a kliens megkapja a magyar dokumentumot, azt szépen feltölti az Upworkre és freelancert keres, aki 1-2 nap alatt gyorsan leforditja.
Akkor most jöjjön a legrosszabb tapasztalatom. 3 héttel ezelőtt megláttam, hogy magyar-angol forditót keresnek. Meg sem néztem, hogy ki a kliens hanem azonnal irtam is a jelentkező szövegemet. Már az első üzenetváltásunk furcsa volt, nagyon tört és érthetetlen angollal irogatott nekem a kliens. Gyorsan rámentem az oldalára és láttam, hogy Kinában van. Legalább háromszor megkérdezte, hogy nálam most éppen hány óra van. Megirtam neki, hogy este 6. A harmadik alkalommal átküldött nekem egy 25 oldalas Word dokumentumot és megállás nélkül azt irogatta, hogy neki ezt kell magyarra leforditani mielőtt én aludni megyek. Megirtam neki, hogy ez nem igy működik. 25 oldalt nem hogy én, de senki más sem fog neki 3-4 óra alatt leforditani. Ez a forditás minimum 1 nap, de sokan 2-3 napot szoktak rá kérni. Hölgyeményünk csak irogatta, hogy neki márpedig ez kell mielőtt én aludni megyek. Közöltem vele, hogy küldjön kevesebb terjedelmű dokumentumot. Kb. egy órával később küldött egy 14 oldalasat. Közöltem vele, hogy addig nem kezdek el forditani ameddig az Upworkön keresztül fel nem vesz engem. Szegénykém nagyon nehezen akarta megérteni, hogy mit is akarok vele tudatni. Nagy nehezen este 9 óra tájékán felvett. 100 dollárt töltött fel az Upwork-re de közölte velem, hogy nekem csak 30 dollárt fog átutalni. Közöltem vele, hogy akkor már is fejezzük be, hiszen 14 oldalról van szó, nem fogok 30 dollárért szarakodni vele. És, hogy mégis miért szarakodtam mind a forditással mind pedig ezzel a kis kinai lánnyal? Nos, amikor az ember új üzletet próbál beinditani és nagyon szüksége van a review-kra, akkor sajnos beleesik a saját hibájába.
Amit forditanom kellett, egy 14 oldalas használati utasitás volt. De, hogy minek az használati utasitása, azt ne kérdezzétek, mert nem jöttem rá. Segitségem is volt, de neki is igen nagy gondot okozott a mondatok megértése. Ugyanis az angol szöveg kinairól lett angolra forditva, de Google forditóval, és emiatt teljesen értelmezhetetlen angol mondatok voltak leirva. Most már értem, hogy annak idején amikor kinai terméknek a használati utasitása volt a kezemben miért találtam viccesnek a magyar forditást is. Végül is este 10-től forditottam neki hajnali 2-ig, de nagyon megszenvedtem vele. Valójában magamat szivattam meg, de rendesen annak reményében, hogy lesz majd egy review-m. Másnap a hölgyemény természetesen nem volt hajlandó fizetni, sőt követelte vissza pénzt amit feltöltött az Upworkre. Én üzenetben kérdeztem tőle, hogy mi a probléma, melyre nem reagált semmit. Természetesen nem akartam hagyni veszni a pénzemet, igy vitára vittem a dolgot. Igen, ilyet is lehet, az Upwork nagyon védi a freelancer-jeiket.
Az elmúlt 3 hétben a vita túl sokra nem vezetett a kinaival, mert nagyon nem válaszolgatott, csak háromszor irt le annyit, hogy kéri vissza a pénzét, de magyarázatot nem volt hajlandó adni. Kb. egy héttel ezelőtt kaptam egy email-t az Upworktől, hogy irjam le nekik részletesen, hogy akkor mi és hogy történt mégegyszer és van 3 napom nekem is meg a kliensnek is. Én persze azonnal megirtam, de a kliens semmit nem válaszolt az Upworknek. 3 nappal ezelőtt ismét kaptam egy email-t, hogy újabb három napot adnak neki, és amennyiben arra sem reagál, igy November 15-én a teljes feltöltött összeget megkapom. Igy hát ma reggel arra ébredtem, hogy az Upwork nekem adta mind a $100, amit úgy gondolom, hogy jogosan érdemeltem ki. Egy ilyen forditásért sokkal többet szoktak fizetni igy is.
Szumma szummárum, most már csak úgy nézek munkát, hogy mielőtt jelentkezem megnézem a kliens profilját és ha azt látom, hogy se review-t nem ir a freelancerről és a kifizetésekkel is baj van, inkább nem pocsékolom a tokenjeimet, hiába tök jól hangzik a meló. A kinaival kapcsolatban csak annyit, hogy igen, megszivattam magamat vele, de sikerült pozitivan kijönnöm belőle.
Nincsenek megjegyzések:
Megjegyzés küldése
Megjegyzés: Megjegyzéseket csak a blog tagjai írhatnak a blogba.